TOKİ tarafından Batman Hasankeyf ilçesinin yeni yerleşim alanında inşa edilecek konut ve sosyal donatıların ihalesi yapıldı.

TOKİ, Ilısu Barajı göl sahasında kalan Batman’ın Hasankeyf ilçesinde 3 belde ve 105 köydeki kentsel yeni yerleşim alanında alt ve üst yapı ihtiyaçlarını karşılamak üzere yürüttüğü çalışmalara hız verdi.

Yerel ve yatay mimari anlayışla üretilen yeni yaşam alanının ihalesi 8 Ağustos günü gerçekleştirildi. İhale kapsamında; üniversite yapıları (10 daireli lojman, nizamiye, sosyal tesis ve 206 öğrenci kapasiteli 2 yurt), halk eğitim merkezi, müftülük, merkez cami, semt cami ve 47 konut ile altyapı ve çevre düzenleme işi yer alıyor.

Ilısu Barajı'nın faaliyete girmesiyle su altında kalacak 3 bin 500 nüfusa sahip Hasankeyf'in tarihi ve kültürel varlıklarıyla 3 kilometre uzaklıktaki yeni yerleşim alanına taşınması için hummalı çalışmalar sürüyor. Hasankeyf yeni yerleşim yerinde sakinlerine ve ziyaretçilerine tarihi dokusuyla, çağdaş yaşam olanakları sunacak.

YENİ HASANKEYF TOKİ ÜRETİMLERİ

TOKİ, “Hasankeyf Yeni Yerleşim Alanı”nda bugüne kadar 828 konut, 25 yataklı hastane, 24 derslikli ilkokul, 24 derslikli yatılı bölge ilkokulu, 24 derslikli ortaokul, 200 öğrenci kapasiteli pansiyon, kapalı spor salonu, anaokulu, ilçe kütüphanesi, turizm otelcilik yüksekokulu, uygulama oteli, müze, hükümet konağı, belediye binası, emniyet amirliği, PTT,  kaymakamlık konutu, jandarma komutanlığı hizmet binası, gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğü hizmet binası,  ticaret merkezi, cami, genel altyapı, (elektrik, su, kanalizasyon, yol… vb.) tarihi kültürel yarımada bağlantı köprüsü, kültür park, mezarlık ve arıtma tesisi gibi birçok uygulamayı hayata geçirdi.

TARİHİ ESERLERİN MİMARİSİ ÖRNEK ALINDI

İhalesi yapılan üniversite yapıları, kamu hizmet binaları ile 2 caminin mimari projesi, Hasankeyf’te bulunan tarihi eserlerin mimari dokusu dikkate alınarak tasarlandı. Bina cephelerinde yöreye ait doğal taş kaplamalar ve kemer formlu bina girişleri modernize edilerek uygulandı. Yurt ve sosyal tesis bloklarının yerleşimleri yapılırken orta alanda ferah bir meydan bırakıldı. Cami minarelerinin tasarımında ise tarihi El Rızk Camisi’nin minaresi örnek alındı.