TOKİ tarafından konut ve iş yeri alıcılarına özel olarak başlatılan yüzde 20 indirim kampanyası yoğun ilgi gördü. Kampanyaya ilk gün 409 başvuru yapıldı.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin, borcunu erken kapatıp tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcılarına özel olarak 24 Nisan’da başlattığı yüzde 20 indirim kampanyasına ilk gün 409 başvuru yapıldı. Daha önceki indirim kampanyalarına çeşitli nedenlerle dâhil olamayan konut alıcılarının talepleri doğrultusunda geri ödemeleri devam eden gayrimenkuller için düzenlenen indirim kampanyası 18 Mayıs’ta sona erecek.

“İLK 409 VATANDAŞ TAPULARINI ALDI”

Kampanyaya gösterilen yoğun ilgiden memnun olduklarını ifade eden TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, “Çoğu alt gelir grubundan vatandaşa sunulan yüzde 20 erken ödeme indirimiyle 100 bin TL borcu olan vatandaşımızın 18 Mayıs'a kadar borcunu kapatması halinde 80 bin lira ödeyeceklerini belirttik” diyerek ilk 409 vatandaşın 19 milyon 778 TL'lik borçlarını kapatıp tapularını aldıklarını söyledi.

Önceki kampanyalarda borcun tamamını kapatan alıcılara yüzde 20 indirim sağlanırken, bu yıl farklı bir uygulamayla en az yüzde 25’ini kapatan alıcılara da aynı oranda indirim yapıldığını kaydeden Turan, “Bu kapsamda 21 konut ve iş yeri alıcısı kampanyadan yararlandı. Kısmi ödemeyle ödemeyle vatandaşlar 608 bin liralık borç kapattı” dedi.

SON GÜN 18 MAYIS

Kampanyaya katılmak isteyenlerin talep ve önerileri dikkate alan TOKİ, indirimden faydalanacaklara Gayrimenkul Satış Sözleşmesi’ni imzalamış oldukları aracı bankalardan konut kredisi kullanabilme imkânı da sağlıyor. Kampanyadan yararlanmak isteyip borçlarını krediyle kapatacaklara kamu bankalarının 0.99’dan kredi olanağı sunduğunu belirten TOKİ Başkanı Turan, 18 Mayıs’tan sonra yapılacak borç kapatmalarda vatandaşın bu indirim oranından yararlanılamayacağını söyledi.

KAMPANYA KOŞULU

İndirim kampanyasından, satışları 2016 yılı sonuna kadar gerçekleştirilmiş ve geri ödeme taksitleri 2016 yılı sonuna kadar başlamış olan konut ve iş yeri sahipleri yararlanacak. Vadesi 12 aydan daha az kalan projelerin dâhil edilmediği indirim uygulamasından faydalanacak konut ve iş yeri alıcılarının İdare’ye ödemekle yükümlü oldukları aidat, emlak vergisi gibi herhangi bir borcunun bulunmaması gerekiyor.