TOKİ tarafından konut ve iş yeri alıcılarına özel olarak başlatılan yüzde 24 indirim kampanyası yoğun ilgi gördü. İlk 11 günde kampanyadan faydalanan vatandaşların yüzde 95’i 217 milyon TL’lik borçlarını kapatıp tapularını almaya hak kazandı.

TOKİ’nin borcunu erken ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcılarına yönelik her yıl yaptığı indirim kampanyası yoğun ilgiyle karşılandı. Bu yıl ikincisi düzenlenen indirim kampanyası 21 Eylül’de başladı. Yüzde 24 indirim kampanyasına ilk 11 günde katılan vatandaşların yüzde 95'i 217 milyon TL’lik borçlarını kişisel tasarruflarıyla kapattı. Kampanyadan yararlanmak isteyen konut ve iş yeri alıcıları 19 Ekim tarihine kadar ilgili bankaya başvurabilecek.

228 MİLYON 490 BİN TL’LİK BORCUN 217 MİLYON TL’Sİ KİŞİSEL TASARRUF

“KREDİ KULLANILMADAN TASARRUF İLE GELEN EKONOMİYE KAZANDIRILDI

11 günde 4 bin 955 konut ve iş yer alıcısı 212 milyon 35 bin TL’lik borçlarını kapatarak tapularını almaya hak kazanırken, borcunun belli bir kısmını ödeyen 527 kişi de 16 milyon 455 bin TL’lik borç kapatarak yüzde 24 indirim kampanyasından yararlandı. Bu süreçte toplam 5 bin 482 vatandaş kampanyadan yararlanarak toplam 228 milyon 490 bin TL’lik borcun 217 milyon TL’si yastık altı olarak adlandırılan kişisel tasarruflarla kapatıldı.

Vatandaşların yüzde 24 indirimle borçlarını kapatıp tapularını almaya hak kazandığını belirten TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, kampanyadan ilk 11 günde faydalanan vatandaşların yüze 95'inin borcunu kişisel tasarruflarıyla kapattığını söyleyerek şunları aktardı: “Bizim politikamız gereği muhatap olduğumuz kitle, dar gelirli ya da orta sahip aile ve bireylerdir. Bu kesimin rahat ödeme yapabilmesi için sürekli kampanyalar düzenliyoruz. Gerek katılım oranı gerekse kredi kullanmadan ödeme yapılan oran bizleri sevindirdi. Kredi kullanılmadan tasarruf ile gelen ekonomiye kazandırıldı."

ESNEK ÖDEME İMKÂNIYLA 16 MİLYON 455 BİN BORÇ KAPATILDI

2018’in ikinci indirim kampanyasını düzenlediklerini ve kampanyada esnek ödeme imkânı sunduklarını aktaran Turan, kampanyadan bütün borç bakiyesini kapatamayacak vatandaşların da yararlanabildiğini hatırlatarak, borcunun tamamını kapatamayan 527 konut ve iş yeri alıcısının, yaptıkları 16 milyon 455 bin TL’lik peşin ödemelerle yüzde 24 indirim kampanyasından faydalandığına işaret etti.

SON GÜN 19 EKİM

Yüzde 24 indirim kampanyasından yararlanmak isteyen konut ve iş yeri alıcıları 19 Ekim 2018 tarihine kadar ilgili bankaya başvurabilecek. Kampanyadan yararlanmak isteyenlerin son başvuru tarihine kadar müracaatlarını yapması gerekiyor. Bu tarihten sonra borç kapatmalarda söz konusu indirim oranından yararlanılamayacak.

Kampanyadan, satışları 2017 yılı Haziran ayı sonuna kadar gerçekleştirilmiş ve geri ödeme taksiti 2017 yılı Haziran ayı sonuna kadar başlamış konut ve iş yerleri sahiplerinin yararlanabiliyorken, vadesi 12 ay ve daha az kalan projeler indirim kampanyasına dahil değil. Bununla birlikte konut ve iş yeri alıcılarının başvuru tarihi itibarıyla idareye ödemekle yükümlü oldukları aidat ve emlak vergisi gibi herhangi bir borçlarının bulunmaması gerekiyor.

“İNŞAAT SEKTÖRÜNE GÖZÜMÜZ GİBİ BAKMALIYIZ"

Birikimlerin konut amaçlı kullanılmasının sektöre duyulan güven ve ilginin göstergesi olduğunu kaydeden Turan, inşaat sektörünün, alt sektörleriyle birlikte her geçen gün büyüdüğünü ve geliştiğini vurgulayarak, “İnşaat sektöründeki hadise çok geniş ve hızlı şekilde katmanlara ulaşan bir sektör. Ekonomik büyüme olduğunda itici güç olarak ortaya çıkıyor. İnşaat sektörüne gözümüz gibi bakmalıyız" ifadelerini kullandı.